S.S.S.

Hiç de değil. Doğru malzemeler, iyi bir eğitim programı ve deneyimli eğitmenlerle bu iş oldukça kolay ve keyiflidir.

Tabii ki. Eğitimin ilk günü hariç, tamamının denizde geçmesi sebebiyle denize çıktığında hiçbir zaman sıkılmazsın, ayrica her çıktığında yeni deneyimler kazanırsın.

Kayıt formundaki medikal bölüme rahatsızlığını, ilacını ve ne zaman içmen gerektiğini yazmalısın. Geldiğinde ilaçlarını senden teslim alınacak ve düşünmene hiç gerek olmayacak. Eğitmenler ve doktorlar seni takip ederek, ilaçlarını zamanında almanı sağlayacak.

Seve seve. Daha once yelken yapmış olsan da eğitimlere katılabilirsin. Zaten farklı seviyelerde uygun programlar da var. Sadece bize seviyen hakkında bilgi vermelisin.

BÇYK tesisleri içerisinde bir sağlık ünitesi bulunmaktadır. Bu ünitede, tüm eğitimler sırasında sürekli olarak görevli bir doktor var. Denizde bulunan sağlık botuyla da, olası kazalarda ilk müdahale yapılmaktadır.

Tabii ki. Gerçekleşebilecek her türlü kazaya karşı güvence altındasın.

Teorik ve uygulamalı eğitimlerin tümünde programda belirtilen saatten 15 dakika önce kulüpte hazır olmalısın.

Yaz okulunda başarılı olursan, kışın da yelkene devam edebilirsin.

Kulübün önündeki iskelelerden, eğitmenler gözetiminde teknelere bineceksin.

Eğitimlere başlarken hiçbir ekipman veya özel bir giysi alman gerekiyor. Zaten derslerde kullanman için nefes alabilir özellikliyelkenci tulumun ve ceketin hazır olacak. Eğitimlere rahat bir spor kıyafetle gelinmesi yeterli. Havalar çok soğuk olduğunda polar içlik giyebilirsin. Sadece, ıslak bir yüzeyde kaymayacak beyaz tabanlı bir spor ayakkabı giymen gerektiğini unutma.

Denize çıkarken çanta ve eşyalarını yanına alabilirsin.

Yelkenci eldiveni kullanmak şart değil, ancak bu bir rahatlık sağlar. Bazı yelkenciler halatları hissetmek ister, dolayısıyla bu kararı denize bir defa çıktıktan sonra vermin daha iyi olur.

Deniz tutması gözle beyin arasındaki geçici senkronizasyon sorunudur ve herkesin başına gelebilir. Daha önce böyle bir sıkıntı yaşadıysan, denize çıkmadan bir doktora veya eczacıya danışarak deniz tutmasına karşı bir hap alabilirsin. Denge için bileklik de takabilirsin.

Kesinlikle. Eğitimlerde can yeleği giymek zorunlu. Tüm can yelekleri otomatik, suyla temas halinde kendiliğinden şişiyor.

Eğitimlere gelmeden önce ve önceki gün özel bir yiyecek seçmene gerek yok. Ancak özellikle dalgalı deniz şartları göz önüne alındığında ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve aşırı alkol almamak faydalı olur.

Denize hangi gün, ne zaman çıkmak istediğini kayıt formunda belirtebilirsin. Organizasyon planlaması açısından bu seçimine uyamayabiliriz. Ekibimiz bu konuda detaylı bilgilendirmeyi yapacak.

Maalesef. Eğitim, birbirini takip bölümlerden oluşur. Ders gününü değiştirmen eğitim konusunda bir karmaşaya sebep olacağından değişiklik yapılmamaktadır.

Bu bir grup aktivitesi olduğu için tüm katılımcıların programın tümüne katılması gerekir. Ancak olağanüstü koşullar veya sağlık problemleri sebebiyle bazı derslere gelemezsen, durumunu belgelemek koşuluyla dersleri telafi edebilirsin.

Yelkeni sevenlere kapımız hep açık. Eğitimlerin ardından ada turlarına ya da yarım veya tam günlük gezilere çıkabilirsin. Dilersen, profesyonel eğitmenlerimiz nezaretinde yarışlara katılabilirsin. Telsiz ehliyeti ve amatör denizci belgesi almak için eğitimlere katılabilirsin.