Laser

Laser Teknesi

Genelde optimist sınıfından sonra yelkenciler laser sınıfını tercih ederler. Laser da optimiste benzer bir şekilde, tek kişilik, hızlı ve performanslı bir sınıftır. Salması hafiftir ve dengeleyici özelliği olmadığı için tüm dengeyi kurma tekneyi kullanana aittir. Laser gövdesine 3 farklı tipte yelken takılabildiği için çok yaygın bir sınıftır. Sporcular kilolarına ve gelişimlerine göre 4,7, 5,7 ve 7,06 metrekarelik yelken kullanabilirler. 4,7 metrekarelik yelkenliye Laser 4.7, 5,7 metrekarelik yelkenli Lasere Laser Radial veya 5,7, 7,06 metrekarelik yelkenli laser’e Laser Standart denir.

Laser Radial

Yelken alanı 5,7 m²'dir. Yelken alanı bakımından orta boydaki laser sınıfıdır. Laser firmasının ölçümlerinde kullanıcının 55 ile 70 kg olması ideal olarak belirtilmiştir. Avrupa ve Dünya Şampiyonaları vardır. Ayrıca Kadınlar kategorisinde 2008 Yaz Olimpiyatları itibariyle olimpik bir sınıf olmuştur.

Laser 4,7

Yelken alanı 4,7 m² olan Laser 4.7, optimist sınıfından sonra başlangıç için laserin en uygun sınıfıdır. Laser Radial'dan sonra ortaya çıkmıştır. Laser radial sınıfına hazırlık sınıfıdır. Laser firmasının ölçümlerinde kullanıcının 50-60 kg olması ideal olarak belirtilmiştir. Yarışlarına girmek için 18 yaşın altında olmak gerekir. Olimpik bir sınıf değildir ama Avrupa ve Dünya Şampiyonaları vardır.

Laser Standart

Yelken alanı 7.06 m²'dir. Yelken alanı bakımından en büyük laser tipidir. Laser firmasının ölçümlerinde kullacının 75-82 kg ideal kilo olarak belirtilmiştir. Olimpik bir sınıftır ve ayrıca her yıl Avrupa ve Dünya Şampiyonaları düzenlenmektedir.