Yelken Filomuz

Yelken Filomuz

Card image in the top

Optimist

Çocuklar için ilk yelkenli tekne sınıfı, "optimist" sınıfıdır. Optimist İlk kez 1947 yılında Clark Mills tarafından dizayn edilen, çocukları deniz ve yelkenle tanıştırmak, onlara denizi sevgisini aşılamak ve yelken sporunu öğrenmelerini sağlamak için tüm dünyada rakipsiz şekilde yayılmış ve world sailing tarafından “16 yaş altı sınıfı” olarak resmen kabul edilmiş tek sınıftır. Junior GENEL VE JUNİOR KIZLAR ve SENİOR GENEL VE SENİOR KIZLAR olarak yarışları yapılır. Yelken sporunda başarılı olmuş birçok yelkenci yelken sporuna bu tekne sınıfı ile başlamıştır. Optimist, boyutları yelken seyrine uygunluğu, kolay anlaşılabilen donanımı ve basit armasıyla çocukların denizi sevmesi için kullanabilecekleri en ideal deniz araçlarından biridir. Bu sınıf 6-7 yaşındaki çocukları yelkenle tanıştırmak ve 16 yaşına kadar yarışmalarını sağlamak için tüm dünyada rakipsiz şekilde yayılmış bir sınıftır. Optimist, tek kişiliktir ve çocukları yelkene başlatmak için kullanılan en güvenli teknedir. Optimist ana direk, yelken, bumba, salma, dümen ve 3 adet yüzdürme balonuna sahip, kibrit kutusu şeklinde bir yelkenlidir. 35 kg ağırlığında, Boyu 2.30 m, genişliği ise 1.13 m'dir. Teknenin kaldırma kapasitesi 90 kg'dan fazladır. Büyükçekmece Yelken Kulübü olarak bünyemizde 16 adet optimist yarış, 10 adet optimist eğitim teknemiz bulunmaktadır. Tekne parkurumuza sürekli yeni tekneler eklenmektedir.

Card image in the top

Laser

Genelde optimist sınıfından sonra yelkenciler laser sınıfını tercih ederler. Laser de optimiste benzer bir şekilde, tek kişilik, hızlı ve performanslı bir sınıftır. Salması hafiftir ve dengeleyici özelliği olmadığı için tüm dengeyi kurma tekneyi kullanana aittir. Laser gövdesine 3 farklı tipte yelken takılabildiği için çok yaygın bir sınıftır. Sporcular kilolarına ve gelişimlerine göre 4,7, 5,7 (radial )ve 7,06 metrekarelik( standart )yelken kullanabilirler. Kulübümüz bünyesinde 6 adet laser yarış ve 6 adet laser eğitim teknemiz mevcuttur.

Card image in the top

RS Quest

Mükemmel bir antreman ve aynı zamanda dilendiğinde gezi yelkenlisi olan Questler, hem çocuklarımızın gelişimine katkı sağlarken hemde yıl içinde yapılan Sporcu/Veli aktivitelerimizde ve yetişkin eğitimi programlarında kullanılmaktadır. 2021 yılında yapılan Sprocu/Veli yarışmalarında 3 adet RS Quest teknemiz kullanılmıştır.

Card image in the top

Proper

Sabit salmalı, 4-5 yetişkin kişinin yelken yapabileceği anayelken flok ve simetri balon yelkene sahip bir tekne. Yetişkin eğitiminde de kullandığımız bu tekneler, aynı zamanda üyelerimizin kullanımına da açıktır. Kulübümüz bünyesinde 3 adet proper teknemiz bulunmaktadır.

Card image in the top

RS Tera

Oldukça havalı görünen, suya yakın ve çocukları yelken yapmaya bağımlı kılan dingi tipi teknelerden biridir. Giriş seviyesinden uluslararası yarışlara kadar kullanılabilen bu tekneler, kulübümüzde eğitim tekneleri olarak kullanılmaktadır. Bünyemizde 3 adet RS Tera tipi teknemiz mevcuttur.

Card image in the top

Bavaria B One Sportboat

Hem tek kişinin kullanabileceği hemde yetişkin ve yarış eğitimlerinin verilebileceği performans teknemizdir. Ülkemizde büyük destek bulan ve hızla gelişen Sportsboat sınıfı, dünyada en tecrübeli yelkenciler ve yelkene yeni başlayanlar dahil olmak üzere, yelken sevdalısı herkesin kullanabildiği teknelerin sınıfıdır. Kulübümüz bünyesinde 1 adet B ONE Sport Boat teknemiz mevcuttur.